rekrutacja
Aktualności
Uczeń ZSR CKZ w Świdwinie Jakub Bołtacz Finalistą XV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej
Data dodania: 20.04.2022 r.

Uczeń ZSR CKZ w Świdwinie Jakub Bołtacz Finalistą XV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia.

Obrazy newsów: olimpi_uczen_2022r.jpg

Młodzież ZSR CKZ w Świdwinie corocznie uczestniczy w Olimpiadzie Przedmiotowej Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. To Olimpiada tematyczna adresowana do zafascynowanych historią uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów zainteresowanych szeroko rozumianą historią wojskowości.

Co roku w zawodach bierze udział niemal 3000 uczniów. Olimpiada jest rozgrywana w pięciu etapach od listopada do czerwca, a jej zwieńczeniem jest II część zawodów finałowych w Warszawie, której towarzyszą atrakcje dla uczestników i ich opiekunów. Finaliści i laureaci  mają na świadectwie dojrzałości w rubryce danego przedmiotu wpisane słowo - odpowiednio - zwolniony lub zwolniona uzyskując maksymalny wynik, tj. 100% (wynik procentowy) oraz 100 (wynik na skali centylowej) oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych uczelniach. Nasi uczniowie rywalizując z młodzieżą z innych szkół, często realizującą zakres rozszerzony z historii (co sprawia nam jeszcze większą satysfakcję) odnoszą niemałe sukcesy. W tym roku szkolnym 2021/2022 tematyka Olimpiady dotyczyła lat 1531-1683 „Od Obertyna do Wiednia”. Nasz wychowanek Jakub Bołtacz uczeń klasy III b Technikum Informatycznego wywalczył tytuł Finalisty! Ma szanse reprezentować   w  czerwcu w Warszawie naszą placówkę w II części zawodów finałowych rywalizując o  zaszczytny tytuł  Laureata. Opiekunem Jakuba  jest Pani Małgorzata Sokołowska - nauczyciel historii i wiedzy  o społeczeństwie w ZSR CKZ. Dyrekcja i grono pedagogiczne, a także cała społeczność szkolna składa wielkie gratulacje  Jakubowi za tak godne reprezentowanie naszej szkoły. Życzymy Jemu i sobie kolejnych sukcesów.

(M.S) 

IV EDYCJA TURNIEJU ?SUKCES NA BANK?
Data dodania: 14.04.2022 r.

IV EDYCJA TURNIEJU “SUKCES NA BANK”

            W środowy poranek, 23 marca nasza szkoła debiutancko wzięła udział w turnieju SUKCES NA BANK. Jest to ogólnopolski turniej wiedzy o ekonomii i finansach skierowany do szkół średnich. Powstał on, by zachęcić polską młodzież do poszerzania wiedzy w tym zakresie, co ma przyczynić się do zwiększenia świadomości Polaków o podstawowych mechanizmach ekonomicznych. Gra jest warta przysłowiowej świeczki - główną nagrodą jest 20 000 zł dla drużyny oraz 3 000 zł dla nauczyciela prowadzącego drużynę.                  Jednakże, by otrzymać szansę walki o główne trofeum, trzeba najpierw przebrnąć przez dwa etapy międzyszkolne w trybie online, które wyłaniają 32, a później 16 najlepszych pięcioosobowych drużyn. Następnie najlepsza “szesnastka” bierze udział w etapie telewizyjnym, gdzie oprócz wiedzy znaczącą rolę odgrywa umiejętność obrania odpowiedniej strategii, zarządzania “budżetem punktowym”, świadomość swoich mocnych i słabych stron oraz refleks i łut szczęścia. Całość fazy finałowej jest emitowana na antenie TVP3.

Nasze przygotowania rozpoczęły się kilka tygodni temu. Pod bacznym okiem naszych opiekunów - p. Anny Wróbel i p. Marka Kamińskiego analizowaliśmy materiały konkursowe z lat poprzednich, przeglądaliśmy najnowsze dane statystyczne, a także rozwiązywaliśmy próbny test online udostępniony przez organizatorów.

W dniu prawdy, punktualnie o godzinie 10:00 rozpoczęliśmy nasze zmagania przed komputerem. Pytania z podstawowej wiedzy ogólnej przeplatały się z zagwozdkami na temat historii i szczegółowymi informacjami o prekursorach nurtów ekonomicznych. Po intensywnej burzy mózgów rozwiązaliśmy 45 pytań, na które mieliśmy przeznaczone równe 60 minut.

Nazajutrz otrzymaliśmy informację o rezultatach. Niestety, nasze zmagania zakończyły się na pierwszym etapie. Mimo to uważamy, że jak na debiut drużyny ZSR CKZ Świdwin, nasz wynik był bardzo dobry. Mamy nadzieję, że szlak, który przetarliśmy naszym następcom na przyszłe edycje, pozwoli im osiągnąć wymarzony Sukces Na Bank!

Tekst: Michał Podstawski kl. IV TE

 

Obrazy newsów: sukces_2022.jpg

              Rozwiązywanie testu ostatecznego

Obrazy newsów: sukces_2022_1.jpg

               Nasza Drużyna z 4 TE (od lewej): Patrycja Twardowska, Daria Kruszewska,

                Michał Podstawski, Aleksandra Juszczak i Patrycja Zadrużniak.

VIII Interjęzykowy Festiwal Znakomitości
Data dodania: 13.04.2022 r.

Obrazy newsów: inter_2022.jpg

Dnia 29.03 2022 roku  w naszej szkole odbył się VIII Interjęzykowy Festiwal Znakomitości

            W komisji oceniającej zmagania uczestników zasiedli: Anna Strzelecka-Knut, Marzena Bokiej, Marta Mazur, Monika Balicka, Anna Dziórawiec, Patryk Żuczkowski oraz pomysłodawczyni i koordynatorka imprezy p. Magdalena Dembicka.

            W naszym konkursie wzięło udział 20 wykonawców, którym serdecznie dziękujemy za udział.

Występy były oceniane w kategoriach:

- znajomość języka (obcego – max 6 pkt.) (polskiego – max 5 pkt.)

- muzykalność (max 10 pkt.)

- prezencja (max 6 pkt)

Maksymalnie można było uzyskać 22 pkt.

Oto najlepsi :

  1. Kategoria piosenka:
    1. Oliwia Dombek , 2TE, ang.
    2. Oliwia Dombek , 2TE, pol.
    3. Przemysław Afelt, Maciej Domagała, Krzysztof Jóźwik, Piotr Zyska, Jakub Pełczyński, Mikołaj Mieszkowski, Marcin Wąsowicz-Piekarski, Tomasz Zieliński oraz Piotr Parzyszek, 2TI, niem.
  2. Kategoria wiersz:
    1. Sandra Bombrych, 1b TŻ, ang.
    2. ex aequo Fryderyk Gaweł, 2TI, ang., Cezary Kowalczyk, 1 TE, ang., Julia Miękczyńska, 1TE, ang.
    3. Maciej Domagała, 2TI, ang.
  3. Kategoria skecz :
    1. Maciej Jackiewicz, Dominik Staroń, Tomasz Mysłek, Alicja Kujawska, Damian Chmarzyński, 3aTI, ang.
    2. Brunon Giełdon i Dominik Kapcio, 2TI, ang.
    3. Patrycja Kwaśna, Fryderyk Gaweł, Przemysław Afelt, Maciej Domagała, Konrad Kubów, Patryk Konczewski, Krzysztof Jóźwik, Dominik Kapcio, 2TI, ang.
  4. Nagrody publiczności :
    1. 1.        Kacper Jonak
    2. Oliwia Dombek
    3. Maciej Jackiewicz, Dominik Staroń, Tomasz Mysłek , Alicja Kujawska , Damian Chmarzyński
  5. Damian Pater

Organizatorami konkursu byli: Monika Balicka, Katarzyna Blumensztajn, Marzena Bokiej, Magdalena Dembicka, Marta Mazur, Anna Strzelecka-Knut, Patryk Żuczkowski, Mariola Żuczkowska, Marlena Jankowska, Mariusz Zborowski, Anna Dziórawiec - we współpracy z Małgorzatą Klekowiecką, Damianem Budzińskim i Krzysztofem Matysiakiem.

 

Najlepsi uczestnicy Interjęzykowego Festiwalu Znakomitości kilka dni później mieli okazję ponownie zaprezentować się publiczności na Międzypowiatowym Konkursie Piosenki i Poezji Angielskiej.

 

XVIII MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS PIOSENKI I POEZJI ANGIELSKIEJ

W środę 6 kwietnia w sali widowiskowej Świdwińskiego Zamku odbył się konkurs piosenki i poezji angielskiej. Konkurs polegał na umożliwieniu uczniom zaprezentowania umiejętności wokalnych i recytatorskich. W konkursie wzięło udział 23 uczestników ze szkół podstawowych klas 6-8 i szkół ponadpodstawowych z powiatów świdwińskiego i łobeskiego oraz z Dobrej, Złocieńca i Drawska Pomorskiego, a także 6 zespołów, które wystąpiły poza konkursem.

Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego z Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Świdwinie: Katarzyna Blumensztajn, Magdalena Dembicka, Marta Mazur oraz Mariusz Zborowski we współpracy z Patrykiem Żuczkowskim, Anną Dziórawiec, Jadwigą Zbieg, Mateuszem Potaczkiem i innymi nauczycielami ZSR CKZ oraz Świdwińskim Ośrodkiem Kultury.

Uczestnicy byli oceniani przez komisje w 3 kategoriach:

- znajomość języka angielskiego (od 1 do 6 punktów)

- muzykalność/Dykcja (od 1 do 10 punktów)

- prezencja i ogólne wrażenie artystyczne (od 1 do 6 punktów)

Wyniki poszczególnych kategorii przedstawiają się następująco:

Kategoria: piosenka – szkoła podstawowa:

I miejsce: Maja Blumensztajn i Norbert Kołodziejak wraz z tancerką Joanną Sokołowską

II miejsce: Pola Gryciuk

III miejsce: Anna Kondrat

IV miejsce: Amelia Wicińska

V miejsce: Marcelina Szylińska

VI miejsce: Estera Strenk

VII miejsce: Patrycja Adamczyk

VIII miejsce: Milena Szczurko

IX miejsce: Nadia Kozera

X miejsce: Kaja Podgórska

XI miejsce: Karolina Będzelewska i Klaudia Jaromin

 

 

 

Kategoria: piosenka – szkoła ponadpodstawowa:

I miejsce: Julia Mazurkiewicz

II miejsce: Weronika Pniewska

III miejsce: Oliwia Dombek

IV miejsce: Dominika Syska oraz Maciej Klimczak

V miejsce: Aleksandra Adamowicz

Kategoria: wiersz:

I miejsce: Alina Zwolińska

II miejsce: Julia Miękczyńska

III miejsce: Eliza Kaszuba

III miejsce: Aleksandra Maluk

IV miejsce: Sandra Bombrych

V miejsce: Fryderyk Gaweł

VI miejsce: Cezary Kowalczyk

Nagroda publicznośći:

I miejsce: Oliwia Dombek

II miejsce: Weronika Pniewska

III miejsce: Maja Blumensztajn

Pomiędzy występami uczniowie ZSR CKP w Świdwinie prezentowali skecze mające na celu zabawić widownie:

- skecz ”Royal Papers” wykonany przez Brunona Giełdona oraz Dominika Kapcio

- skecz ”At the movie” wykonany przez Fryderyka Gawła, Patrycję Kwaśną, Macieja Domagałę, Przemysława Afelta, Krzysztofa Jóźwika, Jakuba Kargula, Konrada Kubowa i Dominika Kapcio

- skecz ”The horse” wykonany przez Przemysława Afelta, Dominika Kapcio i Patrycje Kwaśną

- skecz ”Run-aways” wykonany przez Szymona Łęskiego, Daniela Wojalskiego, Dominika Staronia, Mateusza Krzywińskiego, Huberta Cybula, Macieja Łatasia, Bartosza Jakubowskiego oraz Damiana Chmarzyńskiego

- skecz ”Lucky boxer” wykonany przez Macieja Jackiewicza, Dominika Staronia, Tomasza Mysłka, Alicję Kujawkę i Damiana Chmarzyńskiego

Uczestnicy i widownia otrzymali również lekcję śpiewu, którą poprowadził Kacper Jonak śpiewając piosenkę ”Tequilla”.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud włożony w przygotowanie do udziału w konkursie. Zawsze jesteśmy pod wrażeniem waszych talentów i pomysłowości.

Dziękujemy osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu.

Dzień Języka Niemieckiego w Zespole Szkół Rolniczych CKZ im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie
Data dodania: 11.04.2022 r.

Obrazy newsów: dzien_jezyka_niemieckiego_2022.jpg

Stefan Żeromski w kinie
Data dodania: 11.04.2022 r.

Stefan Żeromski w kinie

Nazywamy go ,,SUMIENIEM POLSKIEJ LITERATURY”

 

Pamięć o wybitych jest ważna. W tym roku szkolnym postanowiono zorganizować tydzień pamięci o naszym patronie Stefanie Żeromskim. Przygotowano mnóstwo atrakcji: quiz o patronie, konkurs plastyczny, tablice informacyjne czy też przyznano nagrody dla  najbardziej zasłużonych uczniów, które noszą  miano ,,STEFANY”.

Jedną z najbardziej interesujących atrakcji była lekcja, której temat brzmiał ,,Stefan Żeromski w kinie”. Została przygotowana przez uczennice klasy 4 (Joannę Cichewicz, Aleksandrę Grążkę, Natalię Pielesiak, Roksanę Bochat oraz Klaudię Tryańską) i przez Panią Edytę Szałkowską.

Powszechnie o Stefanie Żeromskim mówimy iż, jest on ,,SUMIENIEM POLSKIEJ LITERATURY”, a to zupełnie nie przypadkiem. Każda z jego powieści wywoływała w społeczeństwie niesamowite poruszenie. Tematy, które w swoich powieściach poruszał Żeromski, miały znaczący wpływ na ówczesne społeczeństwo, a ich treść stała się ponadczasowa. To, o czym pisał, zawsze odnajdywało swoje odzwierciedlanie w świecie, a w szczególności w zachowaniach ludzkich czy też w sytuacji polityczno-historycznej.

Stefan Żeromski to polski prozaik, publicysta, dramaturg. Nie zawsze posługiwał się swoją prawdziwą tożsamością. Posługiwał się pseudonimami: Maurycy Zych, Józef Katerla, Stefan Iksmoreż.

Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Jelita. Młodość spędził w biedzie i w bardzo ciężkich warunkach. Od najmłodszych lat zajmował się literaturą. Jego hobby było czytanie książek i wędrówki po górach i lasach. W wieku 10 lat rozpoczął naukę. Uczęszczał do gimnazjum męskiego znajdującego się w Kielcach. Nauka matematyki była dla niego zmorą, dlatego ukończył tę szkołę w wieku 22 lat. Trudności finansowe i kłopoty zdrowotne sprawiły, że Żeromski nie uzyskał matury i jesienią 1886 roku wyjechał do Warszawy, gdzie wstąpił do Szkoły Weterynaryjnej(nie potrzebna była matura). Marzył o medycynie.

Zmarł w 1925 roku mając 61 lat, dziś mógłby mieć 158 lat.

 

Pozostawił po sobie olbrzymi majątek – LITERATURĘ!

 

 

Takie powieści jak: ,,Ludzie bezdomni”, ,,Syzyfowe prace”, ,,Popioły”, ,,Róża”, ,,Wierna rzeka”, ,,Siłaczka”, ,,Dzieje grzechu”, ,,Przedwiośnie” itp. 

To twórczość mająca niesamowicie silny wpływ na odbiorców. Każda z powieści w jakiś sposób poruszała. Miała w sobie swój indywidualny urok, który pozwalał na odnalezienie wielu odpowiedzi, na trudne pytania które w rzeczywistości zdawały się być zbyt skomplikowane do rozszyfrowania. Atmosfera, którą wprowadzał do twórczości, stała się inspiracją dla wielu reżyserów filmowych, do tego by przenieść Żeromskiego na ekran. Właśnie to na postawie jego twórczości powstało wiele filmów.

 

„Syzyfowe prace” – polski film obyczajowy z 2000 r. w reżyserii Pawła Komorowskiego, adaptacja powieści Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego. Oprócz wersji kinowej, powstał również serial telewizyjny o tym samym tytule.

Data pierwszego pokazu: 10 listopada 2000

Reżyser: Paweł Komorowski

Na podstawie: Syzyfowe prace

Główne role: Łukasz Garlicki; Bartłomiej Kasprzykowski

 

 

,,Doktor Judym”- film jest opowieścią o życiu Tomasza Judyma, lekarza z powołania, który oprócz leczenia chorych pragnie usunąć też społeczne przyczyny chorób – nędzę i niesprawiedliwość społeczną, która tę nędzę wywołuje. Jego radykalizm i bezkompromisowość zraża do niego jednak środowisko ludzi bogatych. Judym w swoich poglądach i działaniach pozostaje samotny, tracąc także szansę na miłość w  życiu prywatnym.

Rok produkcji: 1975

Reżyseria: Włodzimierz Haupe

Scenariusz: Andrzej Szczypiorski i Włodzimierz Haupe

Główne role: Jan Englert i Anna Nehrebecka

 

Przedwiośnie” – polski film fabularny z 2001 w reżyserii Filipa Bajona na podstawie powieści Przedwiośnie. Opowiada o życiu Cezarego Baryki, który wychował się w Baku w Imperium Rosyjskim, jako syn Polaka – inżyniera, pracującego przy tamtejszych szybach naftowych. Cezary przyjeżdża do Polski po uzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 roku, która jest dla niego krajem, który zna tylko z opowiadań rodziców.

Zakończenie filmu różni się od zakończenia książki, gdyż Cezary  umiera.

Główne role: Mateusz Damięcki, Krystyna Janda, Janusz Gajos.

 

Z przyczyny powszechności twórczości naszego patrona na ekranie telewizyjnym zorganizowano wykład, aby podnieść świadomość, jak bardzo współczesne są to treści i jak wiele cennych prawd przekazują. Ponadczasowość twórczości Żeromskiego sprawiła, że jego literatura doczekała się tylu adaptacji filmowych.

 

Joasia Cichewicz

POGADUSZKI O POEZJI I NIE TYLKO?
Data dodania: 31.03.2022 r.

 

Obrazy newsów: pogaduszki_2022.jpg

POGADUSZKI O POEZJI I NIE TYLKO…

W klubie europejskim w czwartek 24.03 odbyło się spotkanie pod hasłem

POGADUSZKI O POEZJI I NIE TYLKO

w miłym, klimatycznym nastroju przy życzliwym audytorium 

Ania Janiszewska i Klaudia Żukowska

przedstawiły swoją poetycką twórczość, budząc zaciekawienie słuchaczy. Na spotkaniu literackim były też odczytane wiersze poetów:, K.K. Baczyńskiego, W. Szymborskiej,

A. Asnyka, L. Staffa, które prowokowały zebranych do dyskusji i dzielenia się swoimi opiniami na temat wysłuchanych utworów.

Przy małej kawusi i smakołykach zostały przedstawione fragmenty  książki Natalii De Barbaro "Czuła przewodniczka, kobieca droga do siebie", które wzbudziły zainteresowanie dziewcząt.

Spotkanie zostało zakończone miłym akcentem, wspólną fotografią. 

                                                                                                      Opiekunka  J. Zbieg