Szkolne Koło Wolontariatu
W Zespole Szkół Rolniczych CKZ działa SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU
Koło liczy 20 członków, są to osoby bardzo wrażliwe i zaangażowane w pomoc bliźniemu. Posiadamy Kodeks Etyczny Wolontariusza i staramy się przestrzegać jego zasad na co dzień. Regularnie raz w miesiącu spotykamy się, omawiając kolejne akcje. Istniejemy od 2016r. W ciągu 5 lat organizowaliśmy i braliśmy udział w kilkunastu akcjach na terenie szkoły, miasta, powiatu i województwa.
Poniżej prezentujemy niektóre z nich:
·
Dnia 11. 06. 2021r wybraliśmy się z prezentami z okazji Dnia Dziecka do placówki opiekuńczo- wychowawczej "Nasze Dzieci". Czas pandemii ograniczył nam kontakty, więc teraz z ochotą i radością spotkaliśmy się z dziećmi, które bardzo ucieszyły się z naszej obecności i z prezentów w postaci klocków, piłek, wiaderek do piasku. Czas spędzony w placówce był czasem bardzo owocnym, graliśmy w piłkę, układaliśmy klocki, puszczaliśmy bańki mydlane. Rozmawialiśmy o trudnym czasie pandemii i wspominaliśmy wspólne chwile w ZSR CKZ. Dzieci bardzo dziękowały i prosiły o częstsze wizyty, o czym mogliśmy je już teraz zapewnić. W czasie wakacji również będziemy czynić dobro i dzielić się swoim wolnym czasem.
Zuzia Skamira i Kasia Kiejno z klasy 2A TE
Kasia Kiejno i Iza Brzeźnicka z klasy 2A TE
Kasia Kiejno i Iza Brzeźnicka z klasy 2A TE Kasia Kiejno i Iza Brzeźnicka z klasy 2A TE
W poniedziałek dnia 25 marca 2019 roku, w ramach wizytacji parafii MBNP odbyło się spotkanie z Księdzem Biskupem Krzysztofem Włodarczykiem, w którym uczestniczyły klasy maturalne, Szkolne Koło Wolontariatu, Szkolne Koło PCK, ministranci oraz Schola. Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem księdza Biskupa przez przedstawicieli klas maturalnych : Seweryna Ciszewskiego, Natalię Kalotę i Kingę Rosę. Szkolne Koło Wolontariatu przygotowało prezentację, która dotyczyła jego działalności na terenie szkoły i poza nią, którą zaprezentowała Natalia Nowakowska- Prezes SKW. Następnie tegoroczny maturzysta Seweryn Ciszewski przedstawił w formie prezentacji migawki czteroletniego, szkolnego życia klas maturalnych. Ksiądz Biskup był pełen podziwu. W słowach skierowanych do młodzieży wyraził swój zachwyt jej działaniami i wielkim sercem oraz chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Biskup mówił o miłości, którą wolontariusze okazują poprzez poświęcenie czasu osobom starszym i młodszym oraz potrzebującym. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Fundacji „ Studio Wschód”, organizatorzy dolnośląskiej akcji „ Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, którą w naszej szkole w listopadzie przeprowadziło Szkolne Koło Wolontariatu. Mieliśmy okazję poznać działalność Fundacji poprzez krótki film pokazujący pomoc na kresach. Pan Andrzej Sułkowski ,przedstawiciel Fundacji, wyraził chęć współpracy z naszym Kołem i zaprosił nas na wiec, który odbędzie się w maju we Wrocławiu. Wolontariusze ucieszyli się z zaproszenia i zapewnili o swojej tam obecności.
Natalia Wiśniewska – uczennica klasy 2B TŻ i UG, Kronikarz SKW
Grudniowe akcje Szkolnego Koła Wolontariatu Akcja Zostań Aniołem Dnia 18 grudnia 2018 roku na 2 godzinach lekcyjnych odbyła się kolejna edycja akcji Szkolnego Koła Wolontariatu Zostań Aniołem. W tym roku kartki, na których zostały wypisane życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, trafią do podopiecznych Fundacji Gdy liczy się czas z dziecięcego oddziału onkologii w Lublinie oraz do osadzonych w Czarnem, którymkartki przekaże ksiądz Marcin Gajowniczek. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą akcję. Karolina Linek – członek SKW
Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu „Czysty Anioł”. W poniedziałek 17 grudnia 2018 roku odwiedziliśmy Dom Bożego Miłosierdzia w Koszalinie, aby oficjalnie zakończyć akcję Czysty Anioł, która trwała od października do grudnia. Podarowaliśmy ponad 200 produktów do higieny osobistej oraz środków czystości do toalet i kuchni. Zostaliśmy miło przywitani. Chwila rozmowy utwierdziła nas w tym, że nasze działania są potrzebne, a artykuły bardzo się przydają. Potem był czas na zwiedzanie obiektów sakralnych i na zjedzenie dobrego posiłku w Galerii Atrium. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, rówieśnikom i nauczycielom za pomoc w zbiórce. Bez Was nie obdarowali byśmy tylu osób. Natalia Nowakowska III A TŻ
11. grudnia 2018r dzieci z placówki opiekuńczo – wychowawczej „Nasze Dzieci” 11. grudnia 2018r dzieci z placówki opiekuńczo – wychowawczej „Nasze Dzieci” zostały zaproszone przez Szkolne Koło Wolontariatu do Klubu Europejskiego i tam, wspólnie wykonywaliśmy ozdoby świąteczne. Młodsze dzieci zrobiły prace plastyczne, które ozdobią ich pokoje , a starsze dzieci piekły i ozdabiały pierniki, które będą dla nich poczęstunkiem w czasie świąt. Spotkanie przebiegało w bardzo serdecznej i wesołej atmosferze. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Renacie Met za poświęcony nam czas, recepturę i pomoc w ozdabianiu wypieków oraz życzliwość i serdeczne przyjęcie całej gromadki.
12.grudnia 2018r wolontariuszki naszej szkoły rozpoczęły akcję „Piernik dla Seniora.” 12.grudnia 2018r wolontariuszki naszej szkoły rozpoczęły akcję „Piernik dla Seniora.”W godzinach popołudniowych udały się do osób starszych, które samotnie spędzają święta.Dziewczyny, w imieniu młodzieży naszej szkoły złożyły świąteczne życzenia i wręczyły mały, słodki podarunek w postaci pierników upieczonych wcześniej na zajęciach praktycznych.Bardzo serdecznie dziękujemy pani Lidii Zychowicz, pani Renacie Wąsowicz i pani Renacie Met za zaangażowanie i pomoc.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 5 grudnia 2018 Szkolne Koło Wolontariatu obchodziło Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Przewodnicząca Szkolnego Koła Natalia Nowakowska przygotowała na tę okoliczność prezentację dotychczasowej działalności naszych wolontariuszy na terenie szkoły i miasta. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Miasta pan Piotr Feliński, który opowiedział o swoich początkach w wolontariacie i zaangażowaniu w akcje charytatywne. Wyraził podziękowania młodzieży za chęć niesienia pomocy innym, za empatię i czynienie dobra, które wraca. Zachęcał również do zaangażowania w akcje, które w najbliższym czasie zorganizuje Urząd Miasta. Na „małą” chwilę swoją obecnością zaszczycił nas pan Dyrektor Maciej Zbieg. Czas upłynął nam szybko, słodko i w miłej atmosferze. Dziękujemy pani Anicie Wiśniewskiej za przygotowanie serwisu kawowego, a klasie I B TŻ i UG za upieczenie pierników. Opiekunki SKW
MNOŻYMY DOBRO
W sobotę 6 października w Koszanowie pod hasłem „Łączymy siły dla rodziny z Pałacu” odbył się Festyn Charytatywny. Młodzież Szkolnego Koła Wolontariatu z Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Świdwinie zaangażowała się w zbiórkę na rzecz pogorzelców.
Dwa tygodnie wcześniej wolontariusze naszej szkoły zorganizowali zbiórkę fantów na loterię, które przekazali Komitetowi Społecznemu w Koszanowie. Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli nasze Koło. Klasy 2 i 3 BSIS Kucharz pod okiem pani Renaty Met na zajęciach praktycznych upiekły ciasteczka, które także zostały przekazane na Festyn. Serdecznie dziękujemy młodzieży i Pani Profesor.
27 września w Brzeżnie w biegu charytatywnym wzięły udział: Monika Padykuła i Weronika Peplińska z klasy 3A TŻiUG. Dziewczyny roznosiły także ulotki informujące o Festynie Charytatywnym.
Szczególnie zaangażowani w akcję byli : Z klasy 3A TŻ IUG Natalia Nowakowksa, Natalia Stępień; Z Klasy I B TŻ IUG Joanna Cichewicz, Gabriela Szylak, Wiktoria Śmigielska, Wiktor Dymek. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas w sobotnie popołudnia, pomoc i życzliwość.
Opiekunki SKW : K.Borna i M.Klekowiecka
„Dobro mierzone kilogramami ” Wizytą w Domu Bożego Miłosierdzia w Koszalinie Szkolna Grupa Wolontariatu W dniu 22 maja o godz.9.30 wyjechaliśmy do Koszalina w celu przekazania dla Domu zebranych przez młodzież naszej szkoły 199,5kg produktów żywnościowych. Na miejscu zostaliśmy serdecznie przyjęci i oprowadzeni przez domownika Kamila. Zwiedziliśmy pomieszczenia gospodarcze, zaplecze kuchenne i pokoje domowników. Na koniec wizyty odbyliśmy krótką adorację w przydomowej Kaplicy. Po wizycie w Domu udaliśmy się na pyszną kawę i deser do „Kawiarni z Duszą”, prowadzoną przez wolontariuszy Domu Bożego Miłosierdzia, gdzie każdy otrzymał „myśl dnia” . Czas upłynął nam szybko i bardzo wesoło. Dziękujemy WSZYSTKIM zaangażowanym w naszą akcję, uczniom i nauczycielom za dzielenie się dobrem w tych trudnych czasach. A panu Dyrektorowi za użyczenie nam szkolnego busa z bardzo dobrym kierowcą. Szkolna Grupa Wolontariatu Szkolne Koło Wolontariatu w I semestrze nowego roku szkolnego zorganizowało akcje na terenie szkoły i poza nią. W październiku razem z dziećmi z placówki opiekuńczo – wychowawczej „Nasze Dzieci” uczestniczyliśmy w nabożeństwie różańcowym. Trzy dni w tygodniu o godzinie 16.30 dzieci prowadziły modlitwę. W listopadzie odbywały się o godzinie 18.00 nabożeństwa roratnie. Chodziliśmy z dziećmi, które zabierały ze sobą lampiony i kartki z dobrymi uczynkami, a po nabożeństwie brały udział w losowaniu nagród. Grudzień to czas, w którym przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. Akcje grudniowe naszego Koła to przede wszystkim pomoc dzieciom z domu dziecka w przygotowaniu ozdób świątecznych, pieczeniu pierników na święta i uczeniu je kolęd.
Igor i Piotruś uczą się robić Bałwanka z płatków kosmetycznych. Natalia, Monika i Maja robią Anioły, które ozdobią ich okna. Na terenie szkoły zorganizowaliśmy akcję wypisywania życzeń, które zostały wysłane dzieciom z oddziału onkologicznego w Lublinie i osadzonym w więzieniu w Czarnem. W II semestrze szczególną troską objąć chcemy osoby starsze z naszego otoczenia. Próbę takiej pomocy podjęły uczennice Wiktoria i Gabrysia, Anioły z niewidzialnymi skrzydłami. Opisały to wydarzenie w poniższym artykule.
Niewidzialne Skrzydła…..
Dnia 13.11.2017r. poszłyśmy do Biedronki zrobić zakupy. Stojąc już przy kasie moją uwagę przykuła starsza pani stojąca za nami. Na pierwszy rzut oka widać było, że potrzebuje pomocy. Zaproponowałyśmy ją, a pani chętnie z niej skorzystała. Zaniosłyśmy jej zakupy do domu , a w zamian wysłuchałyśmy smutnej historii. Okazało się, że jest ona bardzo samotna. Najpierw zmarł jej mąż , później syn. My jako młode pokolenie musimy nauczyć się, że nie tyło koleżanki i koledzy są ważni, nie tyło imprezy i miłe beztroskie życie. Musimy nauczyć się rozglądać wokół siebie i dostrzegać ludzkie cierpienie i biedę. Czasami trzeba komuś starszemu zanieść zakupy do domu , wysłuchać go, a innym razem kupić bułkę. Uczmy się przez to empatii i troski o innych. Wśród nas są różni ludzie, którzy boją się lub wstydzą prosić o pomoc. To, my musimy wyjść z inicjatywą. W dzisiejszych czasach, w których panuje znieczulica, przemoc, cwaniactwo i oszustwo- my małymi krokami musimy zacząć świat zmieniać na lepszy, przez codzienne, drobne gesty i dobre uczynki, żeby ludzie patrząc na młodzież mogli powiedzieć, że Jesteśmy dobrzy i potrafimy pomagać ! Pokażmy TO !!! Kochani święta tuż, tuż. Starszych osób wokół nas jest sporo . Rozejrzyjmy się dookoła siebie i okażmy im serce. Dla nas to niewielki wysiłek, a dla tych ludzi WIELKA radość. Spróbujcie! Zachęcamy! Gabrysia i Wiktoria kl. II b TŻiUG Szkolne Koło Wolontariatu
Gabrysia i Wiktoria z klasy IIB TŻ z wdzięczną za okazaną pomoc panią Bronisławą.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do angażowania się w nasze akcje. W II semestrze szczególną troską objąć chcemy osoby starsze z naszego otoczenia. Próbę takiej pomocy podjęły uczennice Wiktoria i Gabrysia, Anioły z niewidzialnymi skrzydłami. Opisały to wydarzenie w poniższym artykule.
Niewidzialne Skrzydła…..
Dnia 13.11.2017r. poszłyśmy do Biedronki zrobić zakupy. Stojąc już przy kasie moją uwagę przykuła starsza pani stojąca za nami. Na pierwszy rzut oka widać było, że potrzebuje pomocy. Zaproponowałyśmy ją, a pani chętnie z niej skorzystała. Zaniosłyśmy jej zakupy do domu , a w zamian wysłuchałyśmy smutnej historii. Okazało się, że jest ona bardzo samotna. Najpierw zmarł jej mąż , później syn. My jako młode pokolenie musimy nauczyć się, że nie tyło koleżanki i koledzy są ważni, nie tyło imprezy i miłe beztroskie życie. Musimy nauczyć się rozglądać wokół siebie i dostrzegać ludzkie cierpienie i biedę. Czasami trzeba komuś starszemu zanieść zakupy do domu , wysłuchać go, a innym razem kupić bułkę. Uczmy się przez to empatii i troski o innych. Wśród nas są różni ludzie, którzy boją się lub wstydzą prosić o pomoc. To, my musimy wyjść z inicjatywą. W dzisiejszych czasach, w których panuje znieczulica, przemoc, cwaniactwo i oszustwo- my małymi krokami musimy zacząć świat zmieniać na lepszy, przez codzienne, drobne gesty i dobre uczynki, żeby ludzie patrząc na młodzież mogli powiedzieć, że Jesteśmy dobrzy i potrafimy pomagać ! Pokażmy TO !!! Kochani święta tuż, tuż. Starszych osób wokół nas jest sporo . Rozejrzyjmy się dookoła siebie i okażmy im serce. Dla nas to niewielki wysiłek, a dla tych ludzi WIELKA radość. Spróbujcie! Zachęcamy! Gabrysia i Wiktoria kl. II b TŻiUG Szkolne Koło Wolontariatu |