rekrutacja Egzamin zawodowe Egzamin zawodowe
Aktualności
"Ludzie tworzą miejsca, a miejsca tworzą ludzi"
Data dodania: 09.03.2018 r.

„Ludzie tworzą miejsca, a miejsca tworzą ludzi”

„To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być dumne z niego”

H. Lincoln

03.03.2018 r.  Dyrekcja ZSR CKP w Świdwinie i uczniowie klasy I A TŻiUG wraz z wychowawczynią panią Zofią Kłos uczestniczyli w uroczystościach miejskich poświęconych 73 rocznicy od kiedy Świdwin jest miastem polskim. 

Uroczystości rozpoczęły się pod zamkiem skąd poczty sztandarowe i Świdwińska Orkiestra przeszły do kościoła pod wezwaniem MBNP. Tam odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy zgromadzili się na placu Konstytucji 3 Maja, żeby wysłuchać przemówienia Burmistrza Świdwina Jana Owsiaka. 

Po apelu poległych i oddaniu salwy honorowej złożono kwiaty pod pomnikiem Pamięci Poległym i Pomordowanym Żołnierzom, Ofiarom Faszyzmu i Stalinizmu

Obrazy newsów: 3marca2.jpg

Obrazy newsów: 3marca3.jpg

Obrazy newsów: 3marca4.jpg

Obrazy newsów: 3marca1.jpg

POMÓŻMY KUBIE
Data dodania: 06.03.2018 r.

Obrazy: plakat_kuba.png

Żołnierze Wyklęci historia i pamięć
Data dodania: 28.02.2018 r.

Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków. Ale kim byli Żołnierze Wyklęci?  Rotmistrz Witold Pilecki, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Danuta „Inka” Siedzikówna  i inni? 

Uczniowie ZSR CKP w Świdwinie na tablicach upamiętniających  przybliżyli ich sylwetki, przypomnieli historię ich oporu i represje stosowane przez władzę ludową. Należy zauważyć, że nie tylko dostarczyli nam wielu cennych, pod względem historycznym informacji, ale także tworząc swoje dzieła, wykazali się nieprzeciętnymi zdolnościami artystycznymi i twórczym podejściem do tematu . Serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie!

Obrazy artykułów: wyk4.jpg

Obrazy artykułów: wyk6.jpg

Obrazy artykułów: wyk1.jpg

Obrazy artykułów: wyk2.jpg

Obrazy artykułów: wyk3.jpg

Obrazy artykułów: wyk5.jpg

Obrazy artykułów: wyk7.jpg


Śladami historii
Data dodania: 20.02.2018 r.

Śladami historii

Przypadająca w 2018r setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do zapoznania młodzieży ZSR CKP w Świdwinie z zasobami muzealnymi i zabytkami architektonicznymi naszego kraju. 

Już 13.02.2018r klasy II TI i II b TMR z wychowawcami i opiekunami wybrały się na wycieczkę do Szczecina, żeby zwiedzić Podziemne Trasy Szczecina i Muzeum Techniki i Komunikacji- Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

  Podziemne trasy turystyczne, urządzone w schronach:: przeciwlotniczym i przeciwatomowym, znajdują się na terenie Szczecina w rejonie dworca kolejowego.   Pierwszym z udostępnionych obiektów jest poniemiecki schron przeciwlotniczy (LSR-Luftschutz Räume), pochodzący z okresu II wojny światowej, noszący do końca wojny nazwę „Stettin HBF-Kirchplatz”. Obiekt ukończono w 1941 roku, a do jego budowy wykorzystano podziemia fortyfikacji miejskich z XVIII wieku. Schron posiada pięć podziemnych kondygnacji, sięgających 18 metrów w głąb ziemi. Jego powierzchnia wynosi ok. 2,5 tysiąca m², grubość ścian dochodzi do 3 metrów, a stropów do 2,8 metra. Podczas alianckich nalotów na miasto, w schronie chroniło się ok. 5 tysięcy osób. Obiekt często określany jest jako największy schron cywilny z czasów II wojny światowej w Polsce.

Po włączeniu Szczecina do terytorium Polski, obiekt został przebudowany na schron przeciwatomowy. Do lat 90. XX wieku odbywały się tu szkolenia obrony cywilnej. W 2014 roku wnętrza schronu posłużyły jako scenografia filmu „Wielka ucieczka na północ” (reż. Andrzej Fader), ukazującego dalsze losy bohaterów amerykańskiego filmu „Wielka ucieczka” z 1963 roku.W muzeum Techniki i Komunikacji prezentowana jest między innymi historia szczecińskiej komunikacji miejskiej, tramwajowej i autobusowej.

Osobnym tematem jest szczeciński przemysł motoryzacyjny. Prezentowane są motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, jak i powojenne Junaki. Są też polskie jednoślady: skutery Osa, motorowery:Komar, Żak i Ryś, motocykle: WSK, SHL i Sokoły.Samochody reprezentowane są przez Syreny, Fiaty 125p i 126p, Warszawy, Żuka, Nysę i Stara 25.W muzeum zgromadzono także prototypy polskich pojazdów: Beskida, Smyka, Wszędołaza, LPT i Iskrę.

Dodatkową rozrywką wieńczącą wycieczkę była zabawa młodzieży w Parku Trampolin (intensywna lekcja wychowania fizycznego). Ponadto uczniowie mogli podziwiać Wały Chrobrego i Zamek Książąt Pomorskich, do których krętymi schodami prowadził ich Pan Grzegorz Wilk. 

Kolejna wycieczka o zbliżonej tematyce zaplanowana jest na środę dnia 21.02.2018r. Uczestniczą w niej klasy I a TMR, IV a TMR i II a TŻ wraz z wychowawcami. Pani Anna Mróz zaproponowała młodzieży zapoznanie się z zasobami muzealnymi Muzeum Narodowego w Szczecinie. Muzeum jest obecnie największą instytucją kultury w województwie zachodniopomorskim, sprawującą opiekę nad ponad 150 tys. obiektów, wśród których są arcydzieła sztuki średniowiecznej: Madonny z Dzieciątkiem z Gardna, najstarsze figury NMP na terenie Polski, romańskie kolumny z Kołbacza, krucyfiks z Kamienia Pomorskiego, „piękna Madonna” z Bukowa, cenne zabytki archeologiczne, w tym laska magiczna z poroża łosia sprzed 12 tys. lat z najstarszym przedstawieniem figuralnym na terenie Polski, zbiory nautologiczne, etnograficzne, a także cenne numizmaty. W szczecińskim muzeum znajduje się także największy w Polsce zbiór świadectw kultury materialnej krajów pozaeuropejskich - szczególnie cenna jest kolekcja sztuki afrykańskiej. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć niezapomnianych wrażeń !

Zapraszamy do włączenia się pozostałe klasy w organizowaniu wycieczek o tematyce historycznej na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Obrazy newsów: muz1.jpg

Obrazy newsów: muz5.jpg

Obrazy newsów: muz6.jpg

Obrazy newsów: muz7.jpg

Obrazy newsów: muz8.jpg

Obrazy newsów: muz10.jpg

Obrazy newsów: muz11.jpg

Plan zamówień publicznych
Data dodania: 16.02.2018 r.
Niech żyje Bal, bo to życie to bal jest nad bale-Agnieszka Osiecka
Data dodania: 05.02.2018 r.

“Niech żyje Bal, bo to życie to bal jest nad bale…”-Agnieszka Osiecka

Takimi słowami przywitali gości maturzyści z Zespołu Szkół Rolniczych w Świdwinie. W piątkowy wieczór 12.01.2018r. w Młynie nad Starą Regą w Tarnowie to oni mieli swój Bal Studniówkowy. Studniówkę otworzył dyrektor szkoły Andrzej Muchorowski, a młodzież na początek zatańczyła cudownie poloneza do muzyki W. Kilara.

Był to szczególny dzień dla tych, którzy już za 100 dni zmierzą się z pierwszym w życiu ważnym egzaminem maturalnym. Każdy z ekscytacją czekał na ten wyjątkowy wieczór i zabawę. Impreza taka to także dobra okazja, aby wszyscy uczniowie mogli się bardziej zintegrować. Bal Studniówkowy poprowadzili maturzyści: Aleksandra Ostrowska z klasy 4 a TŻiUG oraz Kamil Pieda z klasy 4 b TMR.

Przygotowania do Studniówki trwały już od października: próby w tańczeniu poloneza prowadziła z młodzieżą nauczycielka Sylwia Klasińska-Kubów a także miały miejsce  przygotowania do części artystycznej-skecze, przedstawienia, prezentacje klas, nad którymi dozór sprawowali wychowawcy klas maturalnych. Wszystko to zaowocowało. Studniówka okazała się zabawą, która utkwi  w pamięci na pewno na długo a maturzyści dotrzymali słowa, że będą się świetnie bawić.

Podczas niesamowitej zabawy młodzież zaprezentowała swoje dzieła. Klasa 4a TMR przygotowała filmik, który odzwierciedlał ich dzień codzienny w szkole.  Dziewczyny z 4b TŻiUG Karolina Sulima i Bożena Łukaszewicz swoim występem przedstawiły możliwy wygląd czasu podczas lekcji na korytarzu w szkole. Dziewczyny idealnie wtopiły się w role sprzątaczek, które plotkują ze sobą podczas lekcji na różne tematy, w tym o nauczycielach. Ich występ uświetnił Adrian Kocikowski, który podczas lekcji robił zakupy w “Supermarkecie Haliny” i zajadał  kupione tam kanapki.

Kolejny występ klasy 4 TE był wspomnieniem kolegów ze szkoły sprzed lat. Świetnie swoją rolę odegrał Kamil Krajewski, który na koniec szkoły ukazał swoje niesamowite zdolności aktorskie. Grupa uczniów z “ekonomika” w sposób profesjonalny wystawiła swój spektakl. 4 TI zaprezentowała filmik,  w którym można dostrzec jak to informatycy spędzają swój czas. Z komputerem czy nie?

Na koniec części artystycznej wystąpiła klasa 4b TMR. To oni zrobili furorę ze swoją piosenką, którą samodzielnie ułożyli do muzyki Sławomira “Miłość w Zakopanem”. Przebrani adekwatnie do treści tekstu i okazji, wywołali swoją “Królową z wioski”-wychowawczynię i razem z nią cudownie się bawili. Po wykonaniu ich piosenki okazuje się, że chłopaki nie chodzą do Technikum Mechanizacji Rolnictwa a do Technikum Muzyczno Rozrywkowego. Przy tym wyświetlili na ekranie swoje wspomnienia z tych czterech wspólnych lat w szkole.

Na Studniówce nie zabrakło konkurencji sportowych i muzycznych, w których brali udział maturzyści. Jazda na hulajnodze czy też śpiew solo przez mikrofon dodały pikanterii całej imprezie. 

Nie byłoby zabawy, gdyby nie muzyka-DJ Kapi uświetniał ubaw do samego rana. Wrażenia niesamowite i chciałoby się imprezę powtórzyć…W tym momencie pozostało tylko czekać na maj, w którym to rozpoczną się egzaminy. Połamania piór i języków !

W tym roku szkolnym wychowawcami  klas maturalnych w technikum są: Daniel Nowak –kl. 4a TMR, Sylwia Klasińska-Kubów-kl. 4b TMR, Krystyna Wąsowicz –kl.4 a TŻiUG, Halina Szyposzyńska –kl.4b TŻiUG, Dorota Lewandowska-kl. 4 TI, Monika Zborowska (w zastępstwie za Aleksandrę Potaczek)-kl. 4 TE.

Obrazy newsów: sto181.jpg

 

Obrazy newsów: sto182.jpg

 

Obrazy newsów: sto183.jpg

 

Obrazy newsów: sto184.jpg

Obrazy newsów: sto185.jpg

 

Obrazy newsów: sto186.jpg

 

Obrazy newsów: sto187.jpg